dyrygent

O artyście

Główny dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Czeskiej. Założyciel i dyrektor
artystyczny International Summer Academy w Kromieryżu (Czechy). Były dyrektor muzyczny Aalto-Musiktheater i Philharmonie Essen (2013–2023).

Tomáš Netopil ma inspirujący wpływ na środowisko artystyczne, szczególnie w zakresie muzyki czeskiej. Jest głównym dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Czeskiej, z którą odbywa koncerty w Sali Rudolfinum w Pradze, a także regularnie prowadzi zespół podczas jego tras koncertowych. W sezonie artystycznym 2022/2023 Tomáš Netopil świętował swój dziesiąty i zarazem ostatni sezon jako dyrektor muzyczny Aalto-Musiktheater i Philharmonie Essen. W ostatnim sezonie jego kadencji można było podziwiać takie produkcje jak Tannhäuser Wagnera, Dogville Kampego i Wesele Figara Mozarta. Poza Essen dyrygent poprowadził również orkiestrę podczas wystawienia opery Katia Kabanowa w Operze Genewskiej.

Spektakle operowe w sezonie 2023/2024 z jego udziałem to m.in. Jenůfa Janáčka w Operze Państwowej w Hamburgu i Rusałka Dvořáka w Praskim Teatrze Narodowym oraz koncerty z Orkiestrą Opery Frankfurckiej i orkiestrą Tyrolskiego Teatru Regionalnego. Pozostałe wydarzenia symfoniczne obejmują koncerty z niderlandzką Radio Filharmonisch Orkest, a także powrót do Janaček Philharmonic Ostrava i Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo. Ostatnie i przyszłe przedsięwzięcia dyrygenta w USA to występy z Naples Philharmonic, Fort Worth Symphony Orchestra oraz koncerty w ramach Aspen Festival. W sezonie 2022/2023 artysta zadebiutował z orkiestrą Concentus Musicus Wien, zdobywając dalsze doświadczenie w pracy z zespołami muzyki dawnej, oraz dyrygował koncertami w Azji z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra i Narodową Koreańską Orkiestrą Symfoniczną.

W latach 2008–2012 Tomáš Netopil pełnił funkcję dyrektora muzycznego Praskiego Teatru Narodowego. Studiował grę na skrzypcach i dyrygenturę w rodzinnych Czechach, a także w Royal College of Music w Sztokholmie pod kierunkiem Jormy Panuli. W 2002 roku wygrał pierwszą edycję Konkursu Dyrygenckiego im. Sir Georga Soltiego organizowanego w Alte Oper Frankfurt.

Artysta nie bierze udziału w żadnych wydarzeniach.

Leave a comment