Eufonie - Tło
O festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ideą festiwalu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego większości krajów określanych dzisiaj jako Europa Środkowo-Wschodnia: od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. Obszar ten stanowi niezwykle interesujący tygiel, który pozwala na odkrywanie swojej złożoności poprzez różnorodność prezentowanych utworów i artystów. O wyjątkowości Festiwalu stanowi z jednej strony czerpanie z tradycji, z drugiej zaś prezentowanie zupełnie nowych, nieodkrytych wcześniej brzmień. Eufonie prezentują muzykę różnych epok i stylów.


Nazwa festiwalu pochodzi od słowa eufonia (z języka greckiego ευφωνία, euphonia), określającego zgodnie zestawione ze sobą elementy, harmonijnie dobrane dźwięki. Identyfikacja festiwalu jest połączeniem litery „f” z nazwy oraz otworu rezonansowego skrzypiec, wiolonczeli czy kontrabasu.

Dyrektor festiwalu
dr hab. Rafał Wiśniewski, prof. ucz.

Członkowie Rady Programowej
- dr Mieczysław Kominek – przewodniczący Rady
- Ewa Bogusz-Moore
- dr hab. Beata Bolesławska-Lewandowska, prof. IS PAN
- Olga Smetanová
- Marek Horodniczy
- Aleksandra Jagiełło-Skupińska

Dotychczasowe edycje

18dni
33wydarzenia
10premier
20państw
1140artystów
18000odbiorców na żywo
18dni
33wydarzenia
10premier
20państw
1140artystów
18000odbiorców na żywo
Austro-Węgry motywem przewodnim IV edycji festiwalu
18 listopada rozpocznie się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Pierwsza edycja wydarzenia organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury miała miejsce w 2018 roku. Od tej pory Festiwal znalazł swoje miejsce na muzycznej mapie Warszawy. Prezentowany program przybliża słuchaczom muzykę państw naszego regionu. Motyw przewodni tegorocznej edycji stanowi muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. Tej jesieni 9 dni festiwalowych wypełni kilkanaście koncertów w wykonaniu znakomitych orkiestr, zespołów i solistów z Austrii, Węgier, Czech, Rumunii, Chorwacji, Ukrainy i Polski, którzy wykonają utwory kompozytorów z tych krajów. Nie zabraknie także projektów interdyscyplinarnych i międzygatunkowych. Koncerty odbędą się m.in. w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim czy Palladium. Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Mecenasem festiwalu jest PKN Orlen.

Organizatorzy

Logotyp Logotyp

Mecenas

Logotyp

Partnerzy

Logotyp
Logotyp
Logotyp

Patroni medialni

Logotyp
Logotyp
Logotyp
Logotyp
Logotyp

Bilety

Logotyp

Narodowe Centrum Kultury
ul. Płocka 13
01-231 Warszawa

NIP: 525-235-83-53
REGON: 140-468-418