pianista

O artyście

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Zadebiutował w 1993 roku, grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Wraz z zespołem Joint Venture zdobył I nagrody na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie (1995) i Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach (1996) oraz nagrodę dla najbardziej obiecującej młodej grupy w konkursie Europ’Jazz Contest w Hoeilaart w Belgii (1996). Z kwartetem Marcina Żupańskiego zdobył I nagrodę na Jazz Juniors w 1997 roku. W 1999 roku zwyciężył w międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Koncertował w USA, Izraelu, Egipcie, Jordanii oraz w większości krajów europejskich. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańką, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Andrzejem Olejniczakiem, Robertem Majewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Darkiem Oleszkiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Leszkiem Żądłą, Zbigniewem Namysłowskim, Benniem Maupinem, Eddiem Hendersonem, Victorem Lewisem, Kevinem Mahoganym i Montym Watersem.

W 2004 roku płyta Bird Alone, nagrana z kontrabasistą Darkiem Oleszkiewiczem oraz perkusistą Łukaszem Żytą, wydana przez japońską wytwórnię Gats Production, przyniosła mu Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku i uzyskała status platynowej. Kolejnymi Fryderykami zaowocowała współpraca z Agą Zaryan: w 2008 roku w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka wygrała płyta Umiera piękno, zaś w roku 2011 utwory zawarte na płycie Looking Walking Being dały mu zwycięstwo w kategorii Jazzowy Kompozytor Roku.

Od 2001 roku Michał Tokaj jest wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina (tzw. prestiżowa Bednarska) w Warszawie.

Artysta nie bierze udziału w żadnych wydarzeniach.