dyrygentka, skrzypaczka

O artyście

Na przestrzeni lat, występując w całej Europie jako solista, koncertmistrz, kameralista i lider orkiestry, stała się jednym z najbardziej nieszablonowych muzyków swojego pokolenia.

Od 2022 współpracuje jako koncertmistrz z Ensemble Pygmalion Raphaëla Pichon i od 2023 Utopia Orchestra Teodora Currentzisa.

Oraz pojawia się na tej samej pozycji w zespołach takich jak Utopia Teodora Currentzisa, Le Concert de la Loge i Capellą Cracoviensis, jako solistka z Concerto Copenhagen, Le Parlement de Musique i Orkiestrą Kameralną Aukso. Jako lider artystyczny i dyrygent Martyna Pastuszka była zapraszana do prowadzenia
wielu zespołów, w tym Klaipeda Chamber Orchestra, Orkiestry Iuventus i Polskiej Opery Kameralnej.

W 2012 roku Martyna Pastuszka założyła zespół {oh!} Orkiestra specjalizujący się w wykonawstwie historycznym, z którym regularnie występuje na renomowanych festiwalach i w największych salach koncertowych. Istotnym aspektem działalności artystycznej {oh!} Orkiestry jest repertuar operowy i oratoryjny. Martyna Pastuszka jako dyrektor artystyczny zespołu wskrzesiła wiele zapomnianych dzieł epoki baroku. Wiele utworów pojawiło się estradzie po raz pierwszy od setek lat, np. Didone abbandonata Domenico Sarriego, Arminio Johanna Adolfa Hassego, Alessandro nell'Indie i Gismondo, re di Polonia Leonarda Vinci, Il Venceslao Antonio Cadary i oratorium Die Jünger zu Emaus Jakoba Schubacka.

Martyna została dyrektorem artystycznym edycji 2022 Festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Konstruując repertuar całego festiwalu poprowadziła dwa koncerty oratoryjne {oh!} Orkiestry. We wrześniu 2022 roku Martyna wraz z {oh!} Orkiestrą jako zespołem rezydentem powróciła na Bayreuth Baroque Opera Festival, by poprowadzić nową produkcję operową Alessandro nell'Indie Leonarda Vinci, a także koncertową wersję Il Nascimento dell'Aurora Tomaso Albinoniego.

W 2023 Martyna Pastuszka otrzymała prestiżową nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku. Do tej pory Martyna Pastuszka wzięła udział w imponującej liczbie ponad 60 nagrań płytowych. Jej ostatnie nagrania były nominowane do wielu prestiżowych nagród, w tym do Fryderyka, ICMA, Koryfeusza oraz Paszportu Polityki w kategorii „osobowość roku”. W 2021 roku była nominowana do nagrody OPUS Klassik w kategorii „dyrygent roku” za nagranie Gismondo, re di Polonia Leonarda Vinci.

W 2021 roku TVP „Kultura” zarejestrowała dokument o Martynie Pastuszce i {oh!} Orkiestrze pt. „Nie jestem maestro”.

Od 2007 roku oprócz działalności koncertowej Martyna Pastuszka prowadzi klasę skrzypiec barokowych w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wydarzenia artysty: