dyrygent

O artyście

Wybitny polski dyrygent, a także skrzypek i kameralista. Założyciel i dyrektor artystyczny AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy, a także dyrektor festiwali Letnia Filharmonia AUKSO oraz AUKSODRONE. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach. Jego pedagogami byli Kazimierz Dębicki i Andrzej Grabiec.

Założyciel i wieloletni prymariusz Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się̨ jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Wraz z nim występował na prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata. Z Kwartetem Śląskim dokonał kilkudziesięciu prawykonań utworów polskich i zagranicznych, z których znakomita większość została dedykowana zespołowi.

Dzięki szerokim horyzontom muzycznym i otwartości na nowe doświadczenia od ponad 20 lat prowadzi jedną najlepszych orkiestr kameralnych w Europie. Z AUKSO wykonuje muzykę współczesną, filmową, jazzową, popularną; szczególnym upodobaniem darzy twórczość balansującą na granicy gatunków. Nie stroni jednak od klasyki, czego przykładem są wykonania wszystkich symfonii Beethovena oraz kompletu symfonii londyńskich Haydna. Bierze udział w projektach rozszerzających pojęcie muzyki orkiestrowej. Występował z czołowymi przedstawicielami polskiej muzyki elektroakustycznej.

Wraz z AUKSO chętnie angażowany jest do interpretacji twórczości muzyków jazzowych. Od wielu lat współpracuje z Leszkiem Możdżerem i Michałem Urbaniakiem; koncertował z Tomaszem Stańko, Andrzejem Jagodzińskim, Maciejem Obarą.

Dzięki niezwykłej wrażliwości w mistrzowski sposób przekłada język muzyczny polskich kompozytorów współczesnych na język orkiestry. Prawykonał utwory takich kompozytorów jak Aleksander Lasoń, Zygmunt Krauze, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Cezary Duchnowski, Agata Zubel; dyrygował prawykonaniami wszystkich oper Aleksandra Nowaka. Jest cenionym interpretatorem muzyki Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego.

Prowadził orkiestry krajowe jak i zagraniczne (m.in. Chicago Philharmonic Orchestra, Ensemble Modern). Oprócz kierowania AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, jest opiekunem artystycznym Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
Dyrygował w krajach Europy, Azji, Ameryki Południowej, a ostatnio także w Ameryce Północnej, w nowojorskiej Carnegie Hall (koncert „Głosy Gór”). Występował na czołowych polskich festiwalach muzyki współczesnej, m.in. Sacrum Profanum w Krakowie, Warszawska Jesień, Festiwal Prawykonań. Polska Muzyka Najnowsza w Katowicach; z AUKSO regularnie gości na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

Precyzja i dbałość o szczegóły w wykonaniu AUKSO pod jego batutą znajdują uznanie nie tylko w sali koncertowej, ale i w studiu nagrań. Razem z tyską orkiestrą nagrywał utwory polskich kompozytorów do projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Regularnie bierze udział w sesjach nagraniowych muzyki filmowej.

Marek Moś jest laureatem wielu nagród, m.in.: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie, Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu, Związku Kompozytorów Polskich, Koryfeuszy Muzyki Polskiej, Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego, a także kilku statuetek Fryderyka. W roku 2009 otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Tychy.

Poza intensywną aktywnością̨ koncertową i nagraniową wykłada w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wydarzenia artysty: