orkiestra

O artyście

Janáček Philharmonic Ostrava jest jedną z czołowych czeskich orkiestr symfonicznych. Długoletnia tradycja zespołu, jego czeskie brzmienie i progresywny repertuar cieszą się najwyższym uznaniem lokalnej i międzynarodowej publiczności oraz krytyków.

Doskonałość orkiestry przejawia się zwłaszcza w jej zdolności do bezbłędnych interpretacji nie tylko dzieł Janáčka, ale także obszernego repertuaru obejmującego utwory od późnego romantyzmu po współczesność, w tym Mahlera, Bartóka i Szostakowicza.

W ciągu ostatnich pięciu lat orkiestra intensywnie koncertowała w Europie, a także w Japonii, Chinach i Korei Południowej. Zespół występował w najbardziej prestiżowych ośrodkach kultury, np. w Elbphilharmonie w Hamburgu, wiedeńskim Musikverein, Filharmonii Berlińskiej, Seoul Arts Center, NOSPR w Katowicach, Gasteig w Monachium i wielu innych.

Wśród artystów, którzy w ostatnich latach wystąpili u boku Janáček Philharmonic Ostrava (w trasie koncertowej lub w Ostrawie), znajdują się skrzypkowie Midori, Alena Bajewa, Sergey Khachatryan i Vadim Gluzman, śpiewacy Elīna Garanča, Anna Netrebko, Jonas Kaufmann, Patricia Petibon, Rolando Villazón i Piotr Beczała, wiolonczeliści Gautier Capuçon i Steven Isserlis oraz pianiści Siergiej Babajan, Boris Giltburg, Lukáš Vondráček, Simon Trpčeski i Federico Colli. Wybitny rosyjski dyrygent Wasilij Sinajski sprawuje obecnie funkcję dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta zespołu.

Nowa sala (Koncertní sál Ostrava), zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Stevena Holla we współpracy z Architecture Acts, ma potencjał, aby stać się symbolem Ostrawy (rozpoczęcie budowy 2023). Wprowadzenie odpowiednich modyfikacji akustycznych Sali Koncertowej w Ostrawie powierzono japońskiemu specjaliście Yasuhiso Toyocie z renomowanej firmy Nagata Acoustics. Dzięki tym działaniom Janáček Philharmonic Ostrava będzie mogła rozwijać się artystycznie, a Ostrawa zyska wysokiej jakości towar eksportowy.

Artysta nie bierze udziału w żadnych wydarzeniach.

Leave a comment