zespół

O artyście

Zespół Bashavel powstał wiosną 2006 roku jako wspólny projekt muzyków współpracujących wcześniej w różnych formacjach jazzowych (Pacora Trio, NBS trio itp.). Poprzez swój język muzyczny artyści nawiązują do wątków tradycji muzyki ludowej.

Cymbały, fortepian, perkusja, kontrabas i skrzypce nadają ludowym pieśniom i motywom różnorodne nastroje, barwy i rytmy oscylujące między wieloma gatunkami. Grupa wystąpiła już na kilkudziesięciu koncertach i festiwalach, takich jak koncerty w Słowackim Teatrze Narodowym i Teatrze Arena w Bratysławie, w Radiu Katowice, w Marsylii, na festiwalach Konvergencie, Jazzfest Brno, Trenčín Jazz Festival, Jazz pod Zamkiem, Viva Musica!, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Piešťany, Święto Ludowe Náměšť nad Oslavou i wiele innych. Wymieniając udane projekty zespołu, nie można pominąć ich koncertowego wykonania muzyki do pierwszego słowackiego filmu niemego Jánošík z 1921 roku, którą grupa wykonywała zarówno w warunkach domowych, jak i na CinEast Festival w Luksemburgu. Utwór Gruszka (Hruška) został wybrany jako muzyka do oficjalnego zwiastuna tego festiwalu filmowego.

W 2017 roku zespół nagrał swoją płytę wizytówkę pt. Hoorhay, która spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem w kraju i za granicą oraz zdobyła nagrodę Radio Head Awards 2017 dla najlepszego słowackiego albumu jazzowego. W 2020 roku Bashavel został wybrany przez międzynarodowe jury ekspertów jako jedyny przedstawiciel Słowacji zaproszony do udziału w prestiżowych targach muzycznych WOMEX 2020.

Artysta nie bierze udziału w żadnych wydarzeniach.

Leave a comment