Dyrygent

O artyście

Wybitna osobowość dyrygencka, artysta cieszący się wielkim uznaniem na całym świecie – zarówno publiczności, jak i krytyków muzycznych.

Absolwent dwóch wydziałów – dyrygentury chóralnej oraz operowo-symfonicznej Konserwatorium Petersburskiego, z najwyższą oceną summa cum laude – rozpoczął swą pracę dyrygencką w Rosji (Uljanowsk i Jekaterynburg). Po kilku latach spędzonych na stanowisku Dyrektora Artystycznego Filharmonii Poznańskiej – w mieście, w którym spędził pierwsze lata swojego życia – objął funkcję pierwszego Dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Jenaer Philharmonie. Od tego momentu zaczęła się jego błyskotliwa kariera światowa. Kierował tą filharmonią w latach 1998–2003; posiada tytuł Honorowego Dyrygenta zespołu. W tym czasie, w dowód uznania – po raz pierwszy w historii tej instytucji –przez trzy kolejne sezony otrzymywał nagrodę Deutscher Musikverleger-Verband, przyznaną mu za innowacyjność oraz niezwykłe walory programów koncertowych.

Stanowisko dyrektora muzycznego zajmował później kolejno w orkiestrach: Winnipeg Symphony Orchestra (2001–2006), Symphoniker Hamburg (2004–2008), Berner Sinfonieorchester (2004–2010), Düsseldorfer Symphoniker (2009–2014).

Jednocześnie pełnił obowiązki pierwszego gościnnego dyrygenta w Vancouver Symphony Orchestra (2000–2003), Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR (obecnie SWR Symphonieorchester) oraz Orquesta Sinfónica de Euskadi w San Sebastian (2009–2017).

Od września 2012 do czerwca 2017 Andrzej Boreyko był dyrektorem muzycznym Orchestre national de Belgique. Pod jego kierownictwem zespół rozwinął swoją działalność zarówno w kraju, jak i za granicą, harmonijnie łącząc w koncertach tradycyjny repertuar z różnorodnymi nowatorskimi programami obejmującymi również nowe kompozycje zamawiane u twórców na całym świecie.

We wrześniu 2014 roku objął stanowisko dyrektora muzycznego Naples Philharmonic na Florydzie. Od tego momentu orkiestra rozwijała swoją działalność z niezwykłą intensywnością, wykonując specjalne zamówienia kompozytorskie oraz zapraszając znakomitych artystów o najwyższej renomie. Jednocześnie w centrum uwagi stało podnoszenie poziomu artystycznego zespołu. Andrzej Boreyko potrafił znaleźć idealną równowagę w łączeniu tradycyjnego repertuaru z nowatorskimi dziełami o wysokiej wartości.

Od sezonu 2019/2020 pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Artysta nie bierze udziału w żadnych wydarzeniach.