Eufonie - Tło
21 listopada (poniedziałek) - 19:30
Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum (Sala Wielka)

Zagreb Soloists / Coppey40 zł normalny, 20 zł ulgowy 

(miejsca nienumerowane) 

 

 

Wydaje się wręcz niemożliwe, że tak znakomity utwór jak Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna przez 200 lat był… zaginiony. Dzisiaj stanowi on jedną z najpopularniejszych pozycji koncertowych. Jednym z jego pierwszych wykonawców był wybitny wiolonczelista – Mstisław Rostropowicz , a podczas tegorocznych Eufonii koncert usłyszymy w interpretacji Marca Coppeya.
Chorwacki kompozytor Ivo Malec to jedna z najważniejszych postaci muzyki XX w. Wykonany podczas Eufonii Exercice de style powstał już po pierwszej wizycie kompozytora w Paryżu w 1955 roku, lecz przed dołączeniem Malca do Group de Recherches Musicales (GRM).
Uwertura smyczkowa Witolda Lutosławskiego nosząca znamiona neoklasycyzmu, zwiastuje późniejszą transformację języka muzycznego kompozytora. Ten krótki, zaledwie 5 minutowy utwór, wyraźnie nawiązuje do twórczości Beli Bartoka, a przez niektórych uznawany jest za najciekawsze dzieło twórcy sprzed Muzyki żałobnej.
Powstałe w przeciągu dwóch tygodni Divertimento Beli Bartoka to niewątpliwie jedno z najważniejszych utworów kompozytora. Dzieło jest połączeniem tanecznych rytmów, inspiracji barokowym concerto grosso z tematami ludowymi oraz XX wieczną harmonią.
Program koncertu

Ivo Malec

Exercice de style 

Joseph Haydn

Koncert wiolonczelowy C-dur nr 1

**przerwa**

Witold Lutosławski

Uwertura Smyczkowa

Béla Bartók

Divertimento na orkiestrę smyczkową

Artyści
Zagreb Soloists

Marc Coppey

wiolonczela, dyrygent

Organizatorzy

Logotyp Logotyp

Mecenas

Logotyp

Partnerzy

Logotyp
Logotyp
Logotyp
Logotyp
Logotyp

Patroni medialni

Logotyp
Logotyp
Logotyp
Logotyp
Logotyp
Logotyp

Partner redakcyjny

Logotyp
Logotyp

Bilety

Logotyp

Narodowe Centrum Kultury
ul. Płocka 13
01-231 Warszawa

NIP: 525-235-83-53
REGON: 140-468-418