Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Gluzman / BBC SO / Elts

17 listopada, 2023 @ 19:30

ARTYŚCI
Skrzypce: Vadim Gluzman
Dyrygent: Olari Elts
BBC Symphony Orchestra

PROGRAM KONCERTU
Edward Elgar: Polonia, symphonic prelude op. 76
Karol Szymanowski: II Koncert skrzypcowy op. 61
Lotta Wennäkoski: Verdigris
Jean Sibelius: En Saga
Jean Sibelius: Lemminkäinen’s Return

I strefa – 140 zł normalny, 120 zł ulgowy
II strefa – 120 zł normalny, 100 zł ulgowy
III strefa – 100 zł normalny, 80 zł ulgowy

Po sukcesie Carillon Edwarda Elgara – dzieła napisanego dla organizacji charytatywnych pomagających ogarniętej wojną Belgii – Emil Młynarski zwrócił się do kompozytora o napisanie utworu na organizowany przez niego koncert charytatywny wspomagający fundusz Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Tak powstała Polonia op.76 stanowi utwór przepełniony polskim, narodowym duchem za sprawą cytatów z licznych pieśni patriotycznych oraz tematów z twórczości Fryderyka Chopina oraz Ignacego Jana Paderewskiego, któremu dzieło było dedykowane.

Pobrzmiewają w nim echa muzyki góralskiej, nie widoczna w ilości cytatów, lecz wypływająca z inwencji kompozytora, który przebywając przez długi okres w zakopianskiej “Atmie” dalece przesiąknął podhalańskim duchem. II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, powstał na prośbę wybitnego skrzypka Pawła Kochańskiego, autora kadencji koncertu. Zupełnie odmienny od pierwszego koncertu, zaskakuje swoją budową: dwuczęściową, w której centralne miejsce zajmuje kadencja.

Szkocka Orkiestra Kameralna chcąc uczcić 150. rocznicę urodzin Jeana Sibeliusa zwróciła się do fińskiej kompozytorki Lotty Wennäkoski z prośbą o skomponowanie utworu. Inspiracją dla tak powstałego Verdigris stały się dwa dzieła Sibeliusa: En saga oraz Andante Festivo.

En saga – jak pisał Jean Sibelius – stanowi jedno z jego najbardziej osobistych dzieł, będących obrazem stanu umysłu kompozytora. Jednak barwna instrumentacja utworu skłaniała i skłania słuchaczy do szukania ukrytych znaczeń. Utrzymany w formie energicznego ronda Lemminkäinen`s Return – ostatni poemat czteroczęściowej suity Leminkäinen – to opowieść o powrocie bohatera fińskiego eposu Kalevala w rodzinne strony.

Brak artystów biorących udział w wydarzeniu.

Details

Date:
17 listopada, 2023
Time:
19:30
Event Categories:
, , ,

Organizer

Narodowe Centrum Kultury
View Organizer Website

Venue

Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa
Jasna 5
Warszawa, Mazowieckie 00-950 Poland
+ Google Map